Belgia (2)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eckho spune:

Aha, l-am intrebat, ca n-am avut de lucru Si s-a blocat saracul. Apoi a zis ca el nu mai are nevoie de nimic si de nimeni de cand ma are pe mine. Ca ce mi-a venit sa vb de asa ceva? Ca nu cumva vreau eu? I-am zis ca nici vorba... Ca se paruie pe un forum dezbatand subectu' cu pricina si am vrut sa vad daca eu am barbat cuminte Si se pare ca am

Nu e roman, e englez. Da' e destul de 'de moda veche'. Bine, ca nu eram nici unul asa inainte sa ne cunoastem. Da' sa vezi ce familisti ne-am facut de cand ne-am mutat impreuna. Cred ca toti suntem asa cand gasim persoana potrivita.

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

adica vrei sa spui ca inainte erai nebuna? in sensul de entuziasta, zburdalnica... stii tu. cu me sa ai un sot englez? aveti gusturi, traditii, tabieturi diferite? cred ca e ciudat, nu, la inceput pana te inveti cu... si cu.... sau e doar atractie si de aici decurg toate?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

pardon, am uitat!

mie mi-e frica sa-l intreb pe barbati-miu de sx in 3, sa nu cumva sa-mi dea un raspuns pozitiv. de unde-i fac rost de una ( ca sa-mi placa) . am glumit.

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eckho spune:

Vergi, se pare ca numai noi am mai ramas pe aici

Cu caldura: pai noi platim 70 de euro pe luna cheltuielile. Si in plus fata de asta, ne-a venit o nota de plata de 600 de euro pe patru luni(septembrie, oct, nov, dec), apa, caldura, si alte cheltuieli. Da' eu cred ca ne trage careva in piept ca e mult al naiba. Astia de la agentie cred. Ca noi nici n-am dat drumul lacaldura pana prin nov. E drept ca folosim gramada de apa. Ca eu sunt ca rata, toata ziua imi fac dus si ma spal pe maini. Sa numai vb de masina de spalat cat consuma. De 5-6 ori pe sapt...

Cat despre sotul meu, e un englez international A calatorit mult, si in ultimii 5 ani a locuit la Bruxel. Deci n-are prea multe obiceiuri englezesti. Deocamdata ne intelegem super. El s-a invatat cu umorul meu ironic romanesc,ca nu stia cand glumeam si cand nu la inceput, Eu... N-am cu ce sa ma invat ca n-are nimic ciudat. E tot timpul atent, si cand l-am cunoscut era mai romantic decat mine, desi femeile sunt de obicei mai mult. M-a convertit si pe mine. Ii bate de departe pe toti prietenii mei romani pusi la un loc. Ma simt tare fericita.
Si nici pe mancare nu ne batem ca ne-am facut propria carte de bucate. Am inventat retete. Si nu facem nici romanesti, nici englezesti de la mama lor. Le combinam.
A! Si atractieeeee..... Eeee.... No problem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

da, nu stiu ce-au fetele din belgia. toate tarile... sunt super. mi-ar fi placut sa fim si noi la fel... de ... nu se poate si gata...

ma bucur mult ca te intelegi atat de bine cu sotul tau. in ultimul timp aud numai rele. toata lumea e stresata de bani, sserviciu... etc.. evident astea afesteaza si viata de familie.

ce retete super aveti ? imi spui si mie? eu uneori - ca toate gospodinele - nu mai stiu ce sale fac sa fie cat mai diversificat. am cumparat niste clatite umplute cu branza si jambon, nu le-au plactu. le fac felul 2 foarte rar.. nu prea le place mancarea gatita... numai spagheti, pizza, cartofi.. te miri ce. astea sunt "mancatoare " de timp. sunt numai pt o masa.... cand eram tanara nu-mi placea sa auz schimburi de retete... acum vad ca le cer eu... deci am ajuns si eu gaspadina

pupici

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

nu prea inteleg ce este cu facturile astea. vine deja pe decembrie, caci n-am iesit pe noiembrie. sau e un soi de factura proforma? noua ne-a venit pe august, par exemple, 100 de euro apa si gazul si noi nu folosim gazul vara, este doar la centrala, pe care o folosim de la sf lui octombrie. nu inteleg.

aveti de plati 600 de euro? nu-i cam mult? locuiti la casa sau intr-un apratament? cred ca la casa este mai scump///

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mieke spune:

Hey,buna dimineata fetelor!Eu nu prea mai am timp sa intru des.Aici se factureaza ,apa si electricitatea diferit de Romania.Va pot spune cum este la mine,noi avem casa,nu stiu cum este la apartament sau la casa inchiriata.Cind te muti ,iti fac ei un calcul estimativ pentru electricitate,platesti pe luna o suma ,si la sfirsitul anului se face scadenta.Iti trimit o hirtiuta care trebuie completata cu cifrele de la gaz si electrik,o trimiti la electrabel si ei iti spun daca mai ai de platit o diferenta sau iti platesc ei inapoi daca nu ai consumat mult.Nu iti dau banii ,nu platesti factura pe lunile urmatoare.Nu conteaza ca nu folosesti gazul pe perioada de vara ,suma este aceiasi.La apa vine la sfirsitul anului suma totala ,nu se imparte.Eu platesc 124 euro pe luna la electrabel,scadenta este in februarie-martie,noi atunci am cumparat casa.In rest ce mai faceti?Vine frigul,de astazi incepe sa ploua sau sa ninga.Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anneoprea spune:

Buna fetele!
Iaca am revenit de ceva vreme acasa si mi-era dor de palavarageala pe net mai ales ca in Romania mi-a cam lipsit internetul!
Nici nu stiu ce sa va povestesc mai intii!
Prima impresie izbitoare de cum am ajuns in Ro au fost fatadele scrijelite ale blocurilor si comertul relaxat care dau orasului aspectul balcanic….Dar in doua zile m-am refamiliarizat si neajunsurile n-au mai sarit in ochi! Pentru mine a fost un prilej de meditatie asupra a cit de repede ne acomodam.
Bucurestiul l-am regasit foarte-foarte aglomerat ca trafic. O curiozitate a fost faptul ca de citeva ori, in oras fiind, m-am surprins gindind <a, uite si astia sint romani>. atunci cind auzeam lumea vorbind!
In Belgia am urmarit constant stirile din Romania pe net si ma asteptam la oarece schimbare vis-à-vis de coruptie. Ei bine m-am inselat, parca e si mai dihai. Vinzatoarele (pina si cele de ziare) <pun botul> in modul cel mai evident atunci cind iei maruntisul, un multumesc chiar si in magazinele cu pretentii inseamna cu siguranta <pastreaza restul>!
Altfel, asa cum ziceam – eu m-am acomodat foarte repede, copilul un pic mai greu. In prima saptamana am dat o tura la Sinaia, prilej cu care bebe a reusit sa raceasca! Ulterior am aflat ca pediatrii recomanda pentru copii de pina-n 3 ani maxim statiunea Breaza ca altitudine…
A urmat un lung sir de vizite, rude, prieteni, cunostinte!. Prin urmare ne-am serbat ziua o saptamina la rind suflind in aceeasi luminare dar cu alt tort! (si eu si copilul sintem nascuti in aceeasi zi). Dupa atitea dulciuri ma gindeam ca s-a dus pe apa simbetei toata munca mea la cura de slabire, dar rezultatul a fost ca in urma excursiei am mai dat jos ceva kilograme. Contributia esentiala :tratamentul stomatologic (ca tot eram in Ro –de ce sa nu profit de o distractie la dentist). Si ca sa fie bal pina la capat mi-am facut si analizele anuale (ca pe aici am vazut ca mai greu il convingi pe medic sa-ti recomande una-alta daca nu esti in suferinta!) Bine ca au iesit ok!
Si la sfarsitul excursiei a venit si ziua mult asteptata, cea care a prilejuit de fapt drumul in tara- taiatul motzului. Copilu s-a dovedit sociabil, era oricum exersat dupa ce vazuse atita lume noua in ultima vreme. Prima alegere a fost o orhidee, dupa aia o bucata de piine pe care a inceput sa o molfaie, iar tava nu a mai prezentat nici un interes. Dupa minute bune de asteptare a indraznit si a pus mina pe o masinuta de jucarie! Concluzia generala a fost ca o sa ia o florareasa! Eu aveam emotii sa nu se-ndese la pahar, asa ca m-am linistit, de acum pot sa dorm linistita!
Eu eram nerabdatoare sa-l tund pentru ca absolut toata lumea zicea ca e fata, inclusiv la primaria de aici l-au trecut pe post de fetita. Ei bine l-am tuns a doua zi dupa motz. Toata familia m-a linistit ca gata, acum chiar are moaca de golanas, in nici un caz nu se vor mai crea confuzii. Ei bine ajung in aeroport si o aud pe mama unui copil <Uite ce bebe cuminte, hai sa te joci cu fetita!>…Deci problema ramine, se pare ca inca nu s-a rezolvat!
Altfel, eu am mai colindat dupa haine prin magazine profitind de faptul ca in Ro a stat mama cu cel mic! Aici nu avem cu cine lasa copilul astfel incit atunci cind reusesc sa probez ceva nu mai conteaza ca nu-mi prea vine, ca n-am cu ce-l asorta, e musai ca-l cumpar repede pina nu plinge ca nu se stie dupa aia daca mai am vreme sa mai pun mina pe altceva…
Si ca o paranteza: Anul asta am primit cadou din partea sotului la aniversarea casatoriei un pachet prin posta cu 2 bilete plimbare cu balonul prin Bruxelles, cu sampanie inclusa, ma rog- o chestie care se vroia romantica…Asa ca acum asteptam prima tura de musafiri din Romania ca sa avem cu cine lasa copilul in vreme ce ne facem de cap in aer! Noroc ca biletele sint valabile si la anu!
Sintem deja de doua saptamani in Bruxelles, bebe de data asta s-a acomodat din prima zi. Oricum a devenit baiat mare, intre timp e mergator, a inceput sa inteleaga una-alta, si sa ne surprinda placut.
Hai ca m-am lungit cit pentru toata luna in care n-am mai postat!
Va pup si ma apuc de citit din urma – ca vad ca s-au discutat niste pagini in lipsa mea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

yo yo yo
revin si eu pe la voi, si citez pe cineva care scria mai sus ca sunteti scumpe la vorba, eu am mai intrat din cand in cand si-mi sunteti dragi
acu' vreau sa va propun ceva, am citit subiectul fetelor din Elvetia, cum se intalnesc ele, ce-ar fii daca am organiza o intalnire DC in belgia, mie mi-ar place f mult, eu am o prietena in Belgia defapt doua, amandoua membre DC, cu Danna_J ma intalnesc destul de des, dar ne-ar place sa mai cunoastem romani din Belgia



anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">teledon, 4000 de euro, lumina ochilor pt Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

Am uitat sa va spun despre cazul Alinutei, este link-ul in semnatura mea, fetita are nevoie de o operatie care poate fii efectuata doar in Belgia, banutii sunt singurii care o impiedica

romancutelor belgienute inimoase

anca si micutza Bianca(14/03/2005)
http://community.webshots.com/user/biancahugoanca

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62378" target="_blank">teledon, 4000 de euro, lumina ochilor pt Alina

Mergi la inceput